A blokklánc lehet 2025 ChatGPT-je a Citigroup szerint
A Citigroup pénzügyi nagyvállalat úgy véli, hogy a jogi környezet változásai elősegíthetik a stabilcoinok és a blokklánc technológia szélesebb körű alkalmazását 2025-ben.
„2025-ben megnyílhat az út ahhoz, hogy a blokklánc egyfajta ChatGPT-szerű áttörést érjen el a pénzügyi és közigazgatási szektorban, köszönhetően a szabályozási fordulatoknak” – olvasható a Citigroup elemzőinek április 23-án publikált értékelésében.
A szabályozási támogatás erősödése és a pénzügyi szereplők részéről érkező elfogadás együttese megágyazhat annak, hogy a stablecoinok teljes piaci kapitalizációja 2030-ra elérje a 3,7 billió dollárt, a visszafogottabb forgatókönyv szerint pedig az 1,6 billiós szintet.
„Ezek elterjedésének elsődleges mozgatórugója lehet, ha az Egyesült Államokban a szabályozás egyértelművé válik, ami konkrétan utat nyithat a stabilcoinok és általánosságban a blokklánc fokozottabb beépítésének a hagyományos pénzügyi ökoszisztémába” – áll a Citigroup anyagában.
„Az irányelvek áramvonalasabbá válása, illetve a digitális eszközök mélyebb beépülése a jelenlegi bankrendszerbe, előkészítik a terepet a stabilcoinok használatához.”
A Donald Trump, az Egyesült Államok kriptobarát elnöke által vezetett adminisztráció az év elején lépett hivatalba. Trump tevékenysége nyomán a döntéshozók intenzíven foglalkoznak a stabilcoinokra vonatkozó szabályozásokkal. Ilyen többek között a GENIUS nevű törvénytervezet, amely szabályozná az amerikai stabilcoinokat, garantálva azok jogszerű felhasználását fizetésre.
A jelentés szerint az USA stabilcoinokra vonatkozó törvényi keretrendszere támogathatja a dollárhoz kötött kockázatmentes pénzeszközök iránti keresletet, bel- és külföldön is.
„A stabilcoinok kibocsátóinak kötelező lehet amerikai állampapírokat vagy hasonlóan alacsony kockázatú értékpapírokat vásárolniuk minden kibocsátott érméjük után, ezzel biztosítva a mögöttes fedezetet” – tette hozzá a Citi.
„Ezek a kibocsátók 2030-ra nagyobb részesedéssel bírhatnak az Egyesült Államok kincstárjegyeiben, mint bármely más globális szereplő.”
A stabilcoinok kibocsátói 2030-ra érdemi jelenléttel bírhatnak az amerikai államadósság piacán. Forrás: Citigroup
Az Egyesült Államok továbbra is vezető szerepben marad a stabilcoinok terén
A Citi előrejelzései szerint a jövőben a stabilcoinok zöme továbbra is amerikai dollár alapon kerül kibocsátásra. Eközben más országok inkább saját valutájukat vagy központi banki digitális pénzüket fogják népszerűsíteni.
2024 áprilisában a stabilcoin piac teljes kapitalizációja meghaladta a 230 milliárd dollárt, amely éves szinten 54%-os növekedést jelent. A piac nagy részét a Tether (USDT) és az USDC dominálta, együttesen a teljes szektor mintegy 90%-át lefedve.
„Annak ellenére, hogy a dollár dominanciája idővel változhat, ahogy az európai és más nemzetközi pénzek mögött álló szabályozások erősödhetnek, több ország döntéshozói a stabilcoinokat az amerikai valutafölény eszközeként értékelik” – fogalmazott a Citi.
„A globális politikai viszonyok továbbra is változóak. Amennyiben a világ egy többpólusú modell irányába halad, elképzelhető, hogy a kínai vagy európai kormányzatok inkább a saját központi banki digitális pénzeiket (CBDC) vagy saját valutáikban kibocsátott stabilcoinokat támogatnának.”
A piac előtt persze még számos akadály áll. A stabilcoin ökoszisztéma kapitalizációja megrekedhet 500 milliárd dollár körül, amennyiben “az elfogadással és az integrációval kapcsolatos problémák fennmaradnak”.
A depegginget, vagyis az árfolyam-leválást szintén problémaként emelték ki, mivel 2023-ban 1900 ilyen eseményt regisztráltak – beleértve az USDC komoly gyengülését a Silicon Valley Bank összeomlását követően.
„Egy súlyos depegging incidens vélhetően gyengítené a kriptopiac likviditását, automatikus felszámolási folyamatokat indítana el, csökkentené a tőzsdék képességét arra, hogy maradéktalanul végrehajtsák a visszaváltásokat és kiterjedtebb kockázatot is eredményezhetne a szélesebb pénzügyi rendszer számára” – tette hozzá a vállalat.