Tovább folytatódik a lejtmenet, újabb brutális zakó a kripto piacon
A világgazdasági piacok viharos hét elé néznek, miután Donald Trump amerikai elnök pénteken bejelentett vámintézkedései megrázták az amerikai határidős tőzsdéket, ezzel jelentős zuhanást eredményezve. Emellett komoly kriptovaluta eladási hullámot is generáltak, amely a tartósan magas kamatok miatti félelmeket erősítette.
A Dow határidős jegyzések 1,2%-os csökkenést mutattak vasárnap késő este, az S&P 500 és a Nasdaq határidős kontraktusai pedig 1,9%-kal és 2,7%-kal estek vissza. Mindez azután történt, hogy Trump közölte, 25%-os tarifát vezet be a mexikói és kanadai import cikkekre, illetve 10%-os illetéket ró ki a kínai árukra. A vámintézkedések tervezett hatályba lépési időpontja hétfő.
A Bitcoin árfolyama 5, az Ethereumé 17%-kal csökkent, a kisebb altcoinok, például az XRP és a Dogecoin pedig szintén 16-17%-kal estek vissza.
A 24 órában működő kripto piacok egyre inkább a tágabb értelemben vett piaci hangulat korai indikátorává válnak. A határidős indexek és a kriptovaluta piacok lejtmenete arra utal, hogy a befektetők hétfőn a tőzsde nyitásakor komoly volatilitásra készülnek.
Fontos hét következik
Ez a piaci zavar egy rendkívül lényeges jelentési időszakot előz meg, mivel több mint 120 S&P 500 vállalat tesz közzé pénzügyi eredményeket a héten. Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az elhúzódó kereskedelmi konfliktusok kedvezőtlen hatással lehetnek a vállalati nyereségekre és a következő év növekedési prognózisaira.
„Mindig is tapasztalható volt piaci ingadozás ilyen helyzetekben. Trump hangsúlyozza, hogy a vámok bevezetésének célja a Mexikóból és Kanadából érkező fentanil-kereskedelem visszaszorítása” – nyilatkozta a Merkle Tree Capital kriptovaluta alapkezelő vezető befektetője, Ryan McMillin.
„Rövid távon már elértük az esés alsó határát. A piaci jegyzők a vámokkal kapcsolatos híreket használták arra, hogy a tőkeáttételes pozíciókat kisöpörjék, és most kevés likviditás maradt, amely további csökkenést generálhatna” – tette hozzá McMillin.
A CoinGlass szerint a bejelentések az elmúlt 24 órában több mint 2,1 milliárd dollárnyi kriptovaluta pozíció kényszeres likvidálását idézték elő. A CoinGecko szerint a Bitcoin árfolyama 95 200 dollárra esett, amely az elmúlt három hét legalacsonyabb ára, míg az Ethereum nagyjából 2500 dollárra süllyedt, ami eltörölte a november eleje óta elért növekedést.
A Derive DeFi derivatív platform társalapítója, Nick Forster szerint a legújabb vámintézkedések nagyobb inflációs nyomást okozhatnak, ami csökkentheti a befektetői lelkesedést a kriptovaluták iránt.
„A piaci volatilitás növekedésének jeleit már észlelhetjük, hiszen a Bitcoin 30 napos implikált volatilitása 4 százalékponttal 54%-ra ugrott a vámok és a globális gazdasági bizonytalanság miatt” – nyilatkozta Forster a Decryptnek. „Úgy gondoljuk, hogy ez a volatilitás folytatódni fog, mivel a következő hetekben további kedvezőtlen piaci hatások merülhetnek fel.”
A befektetői reakció arra utal, hogy a piac attól tart, hogy a vámok arra kényszeríthetik az amerikai jegybankot, hogy 2025-ben továbbra is magasan tartsa a kamatlábakat. Az ellátási lánc problémái miatti infláció és az emelkedő import költségek csökkenthetik az idei kamatcsökkentések esélyét.
„Jelenleg egy példa nélküli politikai támogatottság időszakába lépünk a kriptovaluták esetében, miközben óriási bizonytalanság övezi a kereskedelmi háború kimenetelét” – mondta a Pav Hundal, az ausztrál Swyftx kripto tőzsde vezető elemzője.
„Ezen a héten érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, és úgy gondolom, hogy a piac fokozottan reagálhat bármilyen váratlan pozitív vagy negatív fejleményre. Hamarosan tisztább képet kapunk arról, hogy milyen mértékben áll fenn a kamatcsökkentések lehetősége” – tette hozzá.
A szigorúbb monetáris politika a nagyobb pénzpiacokon is hatást gyakorolhat a hitelfelvétel feltételeire, ami csökkentheti a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát, különösen a digitális eszközök esetében.
„Az inflációs nyomás emelkedésével a Fed megtarthatja vagy akár emelheti is a kamatlábakat, ami általában kevésbé kedvező helyzetet teremt a kriptovaluták számára. Ez a szektor visszaeséséhez vezethet a következő néhány negyedévben” – mondta Forster a Derive-tól.
A megtorlás gyorsan érkezett
Kanada 25%-os vámot jelentett be 155 milliárd dollárnyi amerikai termékre, és Mexikó is hasonló lépéseket ígért, Kína pedig pert kíván indítani a Kereskedelmi Világszervezetnél.
A korai ázsiai kereskedési órák során az amerikai dollár értéke jelentősen nőtt, a kanadai dollár pedig a leggyengébb szintre zuhant az elmúlt kilenc évben. Az IMF szerint az euró értéke is a legalacsonyabbra csökkent 2022 novembere óta.
„Fájdalmas lesz? Lehetséges (de lehet, hogy nem!)” – jegyezte meg Trump közösségi oldalán, reflektálva a vámok kiváltotta reakciókra.
A vámintézkedések „megrengették a kriptovaluta piacot, és több mint 700 millió dollárnyi long pozíció felszámolását eredményezték” – állapította meg a Kronos Research elemzője, Dominick John a Decryptnek.
A globális kitettséggel rendelkező amerikai vállalatok különösen nagy nyomás alá kerülhetnek. A technológiai és fogyasztási szektor, amely erősen függ a nemzetközi ellátási láncoktól, fokozott sérülékenységet mutatott a tőzsdék nyitása előtt.
Míg az óvatosság indokolt, egyes elemzők szerint a piaci reakció túlzó lehet.
„Trump mindent elkövetett, hogy a vám intézkedéseket a fentanil-kereskedelemhez kösse, beleértve Kanadát, Mexikót és Kínát” – nyilatkozta Peter Chung, a szingapúri Presto algoritmikus kereskedő cég kutatási vezetője a Decryptnek.
Chung szerint a vámok implicit kilépési stratégiákkal járnak – ha Mexikó, Kína és Kanada kellően megerősíti a fentanil gyártás és kereskedelem ellenőrzését, és ez Trumpot is kielégíti, akkor a vámokat feloldhatja.
„Meglátjuk, hogyan alakul. Azt gondolom, hogy a kereskedelmi feszültség hamarabb szétoszlik, mint ahogy az emberek gondolják” – tette hozzá.