Oroszország kriptovalutákkal fizet a szankciók megkerülésére

orosz_zaszlo.jpg

Az orosz vállalatok elkezdték használni a bitcoint és más digitális pénznemeket nemzetközi fizetések során, miután a törvényi változások lehetővé tették ezt a gyakorlatot. A lépés célja a nyugati szankciók hatásainak ellensúlyozása – mondta Anton Sziluanov pénzügyminiszter szerdán.

A szankciók jelentősen megnehezítették Oroszország kereskedelmét olyan fontos partnerekkel, mint Kína és Törökország. A helyi bankok ugyanis rendkívül óvatosan kezelik az Oroszországgal kapcsolatos tranzakciókat, hogy elkerüljék a nyugati szabályozók figyelmét és esetleges szankcióit.

Kriptovaluták legalizálása a nemzetközi kereskedelemben

Idén Oroszország engedélyezte a kriptovaluták használatát a külkereskedelemben, valamint lépéseket tett a bitcoin és más digitális pénznemek bányászatának legalizálására. Az ország egyébként is az egyik globális vezető a bitcoin bányászat területén.

„Az új kísérleti szabályozás részeként lehetőség van az Oroszországban bányászott bitcoinok külkereskedelmi tranzakciók során történő felhasználására” – nyilatkozta Sziluanov a Russia 24 televíziós csatornának. „Ezek a tranzakciók már meg is kezdődtek. Úgy gondoljuk, hogy ezt a gyakorlatot bővíteni és továbbfejleszteni kell. Biztos vagyok benne, hogy ez jövőre tovább fog fejlődni” – tette hozzá.

A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a digitális valuták nemzetközi fizetésekben történő alkalmazása a jövőt képviseli.

Putyin támogatja a kriptovaluták használatát

Nemrégiben Vlagyimir Putyin elnök is kritizálta az Egyesült Államok jelenlegi adminisztrációját, amiért a dollárt politikai célokra használják fel. Véleménye szerint ez aláássa a dollár mint tartalékvaluta szerepét, és sok országot alternatív eszközök keresésére kényszerít.

Putyin a bitcoint emelte ki ezek közül, rámutatva, hogy senki a világon nem tudja szabályozni a bitcoint. Az orosz elnök megjegyzései arra utalnak, hogy támogatja a kriptovaluták szélesebb körű alkalmazását.

Új gazdasági irányvonal?

Az orosz lépés a nemzetközi gazdasági trendek részeként értelmezhető, hiszen egyre több ország és vállalat fedezi fel a kriptovaluták előnyeit a nemzetközi kereskedelemben és tranzakciókban. Bár a szankciók hatásai miatt az orosz gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, a digitális valuták alkalmazása egy újfajta megoldást kínálhat ezekre a problémákra.

A kérdés továbbra is az, hogy hosszú távon mennyire lesz fenntartható és hatékony ez a stratégia, különösen a globális szabályozási környezet folyamatos változásai mellett.