A "buborékok anyja" jöhet az amerikai gazdaságra
Az Egyesült Államok gazdasági túlteljesítése hamarosan véget érhet, mivel a túlhajtott növekedés egyre nagyobb mértékben támaszkodik az adósságra – figyelmeztetett Ruchir Sharma, a Rockefeller International elnöke. Sharma szerint az amerikai gazdaság mára túlzottan függővé vált az adósságtól, és minden olyan kísérlet, amely az adósságfékek bevezetésére irányul, végül gyengíteni fogja a gazdasági növekedést és a vállalati nyereségeket.
Sharma a Financial Times-ban megjelent legutóbbi elemzésében kifejtette, hogy az Egyesült Államok túlteljesítésének buborékja – szemben a világ többi részével – hamarosan kipukkadhat. Bár a Wall Street optimistái erős vállalati eredményekre mutatnak, Sharma szerint ezek az eredmények kevésbé lenyűgözőek, ha figyelembe vesszük az állami kiadásokat és néhány technológiai óriáscég hatalmas értékeltségét. Hozzátette, hogy a "szupernormális profitok" idővel hajlamosak normalizálódni a piaci verseny miatt.
A növekedés és az adósság spirálja
Az Egyesült Államok gazdasági növekedése és profitja jelenleg mesterségesen emelkedik, amit a gazdasági ciklus ezen szakaszában valaha tapasztalt legnagyobb költségvetési hiány táplál – állítja Sharma. Az államadósság jelenleg a GDP 100%-ának felel meg, és várhatóan hamarosan meghaladja a második világháború utáni rekordot. Azonban ezúttal nem egy globális katasztrófa közepette történik, hanem egy robusztus gazdasági helyzetben.
Az államadósság kamatterhe éves szinten elérte az 1 billió dollárt, ami már most meghaladja a védelmi kiadásokat, és az egyik legnagyobb költségvetési tételnek számít. Ez a helyzet egy olyan visszacsatolási ciklust hoz létre, amely tovább növeli az adósságterheket.
A gazdasági függőség veszélyei
Sharma arra is felhívja a figyelmet, hogy az amerikai gazdaság növekedése egyre kevésbé hatékony. Az általa közölt számítások szerint ma már 2 dollárnyi új kormányzati adósságra van szükség ahhoz, hogy 1 dollárnyi GDP-növekedést érjenek el – ez 50%-os növekedést jelent az öt évvel ezelőtti állapothoz képest. Egy ilyen dinamikával rendelkező ország általában tőkeelvándorlást tapasztalna, de az Egyesült Államok még mindig a világ vezető gazdaságának és tartalékvalutájának státuszát élvezi.
Mi válthatja ki a buborék kipukkadását?
Sharma szerint a befektetők türelme hamarosan elfogyhat. A piacok valószínűleg magasabb kamatokat követelnek majd az új adósságkibocsátásokra, vagy jeleket várnak a fiskális fegyelem irányába tett lépésekről. Ezek az intézkedések azonban elkerülhetetlenül csökkenteni fogják a gazdasági növekedést és a vállalati nyereségeket.
A globális gazdasági színtéren is kihívások várhatók. Az európai vagy a kínai gazdaság újjáéledése alááshatja az amerikai túlteljesítést, vagy előre nem látható események is felgyorsíthatják a folyamatot.
Ez is érdekelhet:
- A Pengu és a Bonk a legjobbak között, jön fel a Solaxy és a Flockerz
- Gyengül a PEPE, az arénában új rivális jelent meg
- A "Trump igazság"
Sharma azt is kiemelte, hogy az amerikai részvények árai az elmúlt hat hónapban parabolikusan emelkedtek, ami tipikus jele a buborék végső szakaszának. "Amikor ilyen ritka levegőben repülünk, nem sok kell ahhoz, hogy a motorok leálljanak" – írta Sharma. Véleménye szerint itt az ideje fogadni az "amerikai kivételesség" vége ellen.
Kilátások és tanulságok
Bár az amerikai háztartások és vállalatok pénzügyi helyzete jelenleg erős, a kormányzati adósság növekvő mértéke hosszú távon gyengítheti a gazdasági stabilitást. Sharma figyelmeztetése komoly üzenet a befektetők és a gazdasági döntéshozók számára, hogy a jelenlegi pálya fenntarthatatlan, és az adósságfüggőség hosszú távú kockázatai előbb-utóbb jelentkezni fognak.