5 év börtönt kapott a kripto hacker, de még így is olcsón megúszta?

ilya_licheinstein_kripto_hacker.webp

Egy hírhedt hacker, Ilya Lichtenstein, aki a 2016-os Bitfinex támadás során közel 120,000 bitcoint lopott el, öt év börtönbüntetést kapott pénzmosási összeesküvés miatt - írja a CNBC. A csütörtöki ítélethozatal során a washingtoni bíróság Colleen Kollar-Kotelly bíró három év felügyelt szabadlábra helyezést is kiszabott a férfira, amit az ügyészek kértek.

Hogyan történt a lopás?

Lichtenstein 2016-ban több mint 2,000 jogosulatlan tranzakcióval szivattyúzta ki a Bitfinex tőzsdéről a bitcoint, amelynek akkori értéke „csupán” 70 millió dollár volt. Azonban azóta a bitcoin árfolyama jelentősen emelkedett, és a lopott kriptovaluta jelenlegi értéke már 10,5 milliárd dollárra tehető. A férfi beismerte tettét a 2023 augusztusi bírósági meghallgatáson, ahol feleségével, Heather Rhiannon Morgan-nel együtt bűnösnek vallották magukat pénzmosási összeesküvés vádjában.

Az ítélet előtt Lichtenstein bocsánatot kért, és kifejezte megbánását. „Teljes felelősséget akarok vállalni a tetteimért, és minden lehetséges módon jóvátenni azokat” – mondta a bíró előtt. Az ügyészek szerint Lichtenstein az egyik legnagyobb kriptovaluta lopást követte el, és az egyik legnagyobb pénzmosóvá vált a kormány által ismert esetek közül. Az IRS ügynökei is kiemelték, hogy a férfi az eddig látott legbonyolultabb pénzmosási technikákat alkalmazta.

Mi történt a lopott bitcoinokkal?

Amikor a párt 2022 februárjában New Yorkban letartóztatták, az amerikai Igazságügyi Minisztérium több mint 94,000 ellopott bitcoint foglalt le. Az akkori értékük meghaladta a 3,6 milliárd dollárt, de a kriptovaluta árfolyam emelkedésével mára ez az összeg közel 8,3 milliárd dollárra nőtt. Az ügyészek szerint a kormány azt tervezi, hogy ezeknek az eszközöknek a jelentős részét visszajuttatja a Bitfinex tőzsdének vagy más jogos tulajdonosoknak.

Lichtenstein, aki eredetileg akár 20 év börtönbüntetést is kaphatott volna, kedvezményt kapott a bíróságtól, figyelembe véve a letartóztatása óta eltelt 29 hónapot, amelyet előzetes letartóztatásban töltött. Jó magaviselet esetén kevesebb mint két év múlva szabadulhat. Felesége, Heather Morgan, akit az ügyészek alacsonyabb szintű résztvevőként jellemeztek, csak három évvel a Bitfinex-hack után csatlakozott a pénzmosási tevékenységekhez. Az ügyészek 18 hónap börtönbüntetést kérnek számára, és a bíróság hétfőn hozza meg az ítéletet.

A hatóságok továbbra is azon dolgoznak, hogy a Bitfinex ügyfelei visszakapják az elveszett eszközeiket. Az eset azonban rávilágít arra, hogy a kriptovaluta piac továbbra is vonzza a hackereket, akik kifinomult technikákat alkalmaznak a lopott eszközök elrejtésére és tisztára mosására.

3 kriptotámadás, amely mély sebet ejtett a kriptovilágban

Íme a három leghíresebb kriptovaluta hack, amelyek mély nyomot hagytak a közösségben:

1. Mt. Gox (2014)

Ellopott összeg: 850,000 bitcoin (kb. 450 millió dollár akkori áron, több mint 35 milliárd dollár mai áron)
Hogyan történt? A tokiói székhelyű Mt. Gox egykor a világ legnagyobb bitcoin tőzsdéje volt, amely a globális bitcoin tranzakciók 70%-át bonyolította le. 2014-ben azonban egy hatalmas hackertámadás során 850,000 bitcoint loptak el, amelyből 200,000 darabot később sikerült visszaszerezni. A támadás mögött több éven át tartó, észrevétlen hackelés állt, amely során a hackerek fokozatosan csapolták meg a tőzsdét. A támadás következtében a Mt. Gox csődöt jelentett, és az eset évekre visszavetette a kriptovaluták iránti bizalmat.

Mi lett a következmény? A Mt. Gox csődje után hosszú jogi és szabályozási viták indultak el, és azóta is zajlanak a kártérítési eljárások az érintett ügyfelek számára.

2. Coincheck (2018)

Ellopott összeg: 523 millió NEM (kb. 530 millió dollár akkori áron)
Hogyan történt? A japán Coincheck tőzsdét 2018-ban hackelték meg, amikor egy kibertámadás során több mint 500 millió NEM tokent loptak el. A hackerek egy biztonsági rést használtak ki a tőzsde forró pénztárcáján (hot wallet), amely nem volt megfelelően védve több aláírásos (multi-signature) biztonsági rendszerrel. Ez az egyik legnagyobb kriptovaluta-lopás volt a történelemben, amely az Mt. Gox után ismételten kérdéseket vetett fel a tőzsdék biztonsági protokolljaival kapcsolatban.

Mi lett a következmény? A Coincheck visszatérítette az ügyfeleknek az ellopott összeget, ami hozzájárult a japán kriptoszabályozások szigorításához. Az eset után a japán pénzügyi felügyelet (FSA) szigorúbb ellenőrzéseket vezetett be a kriptotőzsdékkel szemben.

3. Ronin Network (2022)

Ellopott összeg: 173,600 ETH és 25,5 millió USDC (közel 615 millió dollár)
Hogyan történt? A Ronin Network, amely az Axie Infinity nevű népszerű blokklánc-alapú játékhoz kapcsolódó oldallánc, 2022-ben szenvedett el egy hatalmas támadást. A hackerek sikeresen átvették az irányítást a Ronin validáló csomópontjai felett, és ezzel több mint 615 millió dollár értékű kriptovalutát loptak el. A támadás azért is sokkolta a közösséget, mert a Ronin Network egy olyan rendszer, amelyet kifejezetten a biztonság és a skálázhatóság érdekében hoztak létre.

Mi lett a következmény? Az eset rávilágított a decentralizált pénzügyi (DeFi) rendszerek sérülékenységeire, különösen az oldalláncok és a validációs mechanizmusok terén. A Ronin Network visszafizetési terveket indított az érintett felhasználók számára, és az eset után megerősítették a biztonsági protokollokat.

Ezek az esetek jól mutatják, hogy a kriptovaluta piac nemcsak hatalmas nyereséget, hanem komoly kockázatokat is rejt magában. A hackerek folyamatosan keresik a sebezhetőségeket, különösen a tőzsdéken és decentralizált pénzügyi rendszerekben.