A Riplpe XRP lett a negyedik legnagyobb kripto, 100 milliárd dollárral nőtt az értéke
A Ripple Labshez kapcsolódó XRP token a világ negyedik legnagyobb kriptopénze lett a piaci tőkeérték alapján. Ezt segítette a megválasztott elnök, Donald Trump novemberi választási győzelme, valamint a spekulációk, miszerint a SEC esetleg ejti a Ripple elleni jogi ügyet.
Az XRP árfolyama hétfőn kora reggel 2,50 dollár fölé emelkedett, majd kissé visszaesett 2,30 dollárra. Ez 21 százalékos emelkedés az elmúlt 24 órában és közel 50 százalékos növekedés a múlt héthez képest – írja hétfői összefoglalójában a Forbes. Trump választási győzelme óta az XRP piaci kapitalizációja a 30 milliárd dollár körüli értékről 131 milliárd dollárra emelkedett.
Először ugrott 100 millió dollár fölé
Az XRP piaci kapitalizációja 2018 óta először lépte át a 100 milliárd dollárt a hétvégén, amikor a Solanát (SOL) megelőzve a világ negyedik legértékesebb kriptopénze lett belőle. Az XRP hétfőn kora reggel rövid időre megelőzte a Tether (USDT) stabil coin piaci értékét is, mielőtt kissé lejjebb ereszkedett.
A Bitcoin, amelynek értéke az elmúlt héten 100 000 dollár körül mozgott, továbbra is a világ legértékesebb kriptopénze, közel 1,89 billió dolláros piaci értékkel. A BTC-t az Ethereum érme követi, amelynek piaci értéke 436 milliárd dollár körül jár.
Bár az XRP árfolyama a választások napja óta folyamatosan emelkedett, a hétvégi árfolyam-emelkedés azt követően indult be igazán, hogy a Fox Business beszámolt arról, hogy a Fox Business bejelentette: a New York-i Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériuma hamarosan jóváhagyhatja a Ripple RLUSD stablecoin piaci indulását. A jelentés szerint a vállalat már december 4-én készülhet az RLUSD bevezetésére.
A Ripple és a Tőzsdefelügyelet jogi csatározásba kezdett
A Ripple Labs, amely kifejlesztette az XRP fizetési protokollt és a tokent használja a fizetési platformjához, 2020-ban beperelte az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet. A hivatal azzal vádolta meg a vállalatot, hogy az XRP tokeneket nem regisztrálta értékpapírként, és úgy árulta. Tavaly júliusban azonban a szabályozó hatóságot érte a meglepetés, miután egy szövetségi bíró úgy döntött, a Ripple nem sértette meg az értékpapír jogot azzal, hogy nyilvános tőzsdéken értékesítette a tokent.
Idén októberben a SEC viszont fellebbezett az ítélet ellen az amerikai, másodfokú fellebbviteli bíróságon. Trump választási győzelme és Gary Gensler SEC-elnök bejelentése, miszerint januárban lemond, komoly spekulációkat váltott ki a Ripple-ügy kapcsán.
Ez is érdekelhet: A Pepe Unchained akár 700x is lehet?
A Fox Businessnek nyilatkozva a múlt héten Chris Giancarlo, az árutőzsdei határidős kereskedési bizottság (CFTC) korábbi elnöke azt mondta, hogy szerinte a SEC-nek ejtenie kellene a Ripple elleni eljárást. Giancarlo az egyik legesélyesebb jelölt a „kriptocár” posztjára a következő Trump-kormányzatban.
Több jelölt sikere is a kriptó támogatásának köszönhető
A múlt héten a Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse az X-en közzétett bejegyzésében azt mondta, hogy a CBS News 60 Minutes című műsora interjút készített vele a kriptóról és annak aktuális kérdéseiről.
„A szabályozási tisztaságra való törekvésről és arról, hogy az iparág miként fogott össze, hogy a Fairshake PAC-on (politikai akciócsoporton) keresztül támogassa az innováció-párti jelölteket (mindkét oldalon)”.
A várakozások is felfelé hajtották az árfolyamot
A választások utáni kriptopénz hullámzást a Trump és a GOP (Grand Old Party, azaz a demokraták) által ellenőrzött Kongresszus alatt a kripto-barátabb szabályozási környezetre vonatkozó várakozások hajtották. A megválasztott elnök a kampánya alatt a kriptopárti álláspontot karolta fel, és megígérte, hogy az Egyesült Államokat a „bolygó kriptovaluta fővárosává” teszi. Ez jelentős politikai váltás volt a korábbi álláspontjához képest, amikor a Bitcoint „átverésnek” és katasztrófának nevezte.