Elon Musk szerint ennyit tudnának spórolni az amerikai költségvetésen

elon_musk_david_swanson_reuters.webp

Elon Musk, a világ leggazdagabb embere, legutóbbi nyilatkozatában visszavonta korábbi állítását, miszerint képes lenne 2 billió dollárral csökkenteni az amerikai szövetségi költségvetést. Szerdán egy interjúban Musk úgy nyilatkozott, hogy már az is „epikus eredmény” lenne, ha ennek az összegnek a felét elérnék.

Musk, akit Donald Trump megválasztott amerikai elnök bízott meg a "Kormányzati Hatékonyság Osztályának" (angol rövidítése: DOGE) társelnöki pozíciójával, elmondta, hogy a 2 billió dolláros cél inkább a „legjobb forgatókönyvet” jelenti.

„Ha megpróbálunk 2 billiót megspórolni, jó esélyünk van elérni 1 billiót” – nyilatkozta Musk az általa tulajdonolt X platformon keresztül közvetített interjúban. „És ha a költségvetési hiányt 2 billióról 1 billióra csökkentjük, miközben ösztönözzük a gazdasági növekedést, amely lépést tart a pénzkínálat növekedésével, akkor nem lesz infláció. Ez egy epikus eredmény lenne.”

Hol lehet megtakarítani?

Musk szerint bőséges lehetőség van a szövetségi kormányban a költségcsökkentésre, noha konkrét példákat nem említett. Hozzátette: „Nagyon nehéz az embereknek törődni azzal, hogy más pénzét hogyan költik el.”

Ennek ellenére elismerte, hogy vannak olyan kormányzati alkalmazottak, akik elvi kérdésnek tekintik a hatékony pénzköltést, de a rendszer gyakran akadályozza őket ebben.

Musk célja a szövetségi költségvetés és működés radikális átalakítása: a kiadások csökkentése, a szabályozások enyhítése és a munkaerő létszámának visszavágása. Azonban költségvetési szakértők szerint irreális Musk azon elképzelése, hogy a 6,8 billió dolláros költségvetésből 2 billió dollárt lefaragjanak.

A DOGE korlátai

A DOGE, amelyet Musk Vivek Ramaswamy vállalkozóval közösen vezet, nem rendelkezik közvetlen hatáskörrel a költségcsökkentések vagy szabályozási változtatások végrehajtására. A csoport főként ajánlásokat fogalmaz meg a Fehér Ház számára. Ennek ellenére Musk kijelentései nagy hatással vannak a törvényhozókra, amit a múlt hónapban is bizonyított, amikor kritikái hozzájárultak egy kétpárti költségvetési megállapodás meghiúsításához.

A DOGE kezdeményezését több republikánus és néhány demokrata törvényhozó is támogatja, akik a szövetségi kormány működésének racionalizálását sürgetik.

A szabályozások elleni harc

A Stagwell vezérigazgatójával, Mark Pennel folytatott interjúban Musk ismét bírálta a szövetségi szabályozásokat. Véleménye szerint az évtizedek során felhalmozott törvények és szabályozások miatt „szinte minden nagyobb projekt gyakorlatilag illegálissá vált”. Hozzátette, hogy a bürokrácia nemcsak drágává, hanem rendkívül időigényessé is teszi a projekteket.

„A DOGE egyik kulcsfontosságú eleme, hogy megvizsgáljuk a szabályozásokat, és eltávolítjuk azokat, amelyek több kárt okoznak, mint hasznot” – mondta Musk.

Musk ambiciózus tervei ugyan sok kérdést vetnek fel, de az vitathatatlan, hogy személyes befolyása és szokatlan ötletei jelentős szerepet játszhatnak a kormányzati reformok elindításában.